LİSANSÜSTÜ BAŞVURU SÜRECİ
Sosyoloji Bölümü Lisansüstü Programı'na başvuru sürecinde 2014'te değişiklik yapılmıştır. Bölüm tarafından istenen belgeler şu şekilde olacaktır: 2 sayfalık bir niyet mektubu ve bölüm dışından başvurular için 2 referans mektubu. Araştırma önerileri kabul edilmeyecektir. Sözlü sınava ek olarak yazılı sınav da yapılacaktır.

2017 başvuruları için önemli tarihler:

3 Nisan 2017: Online başvuru sitemi açılış tarihi. Saat 9:00 da açılıyor
20 Nisan 2017: Online başvuru sitemi kapanış tarihi. Saat 17:00 de kapanıyor
3 Mayıs 2017: Yazılı sınav (17.00). Yer: NB 119
11, 12 ve 13 Mayıs 2017: Sözlü sınav. Başlama saati: 10:00, bitiş saati: 17:00. Yer: Sosyoloji Bölümü

Yazılı sınavda toplumsal meseleler ve toplumsal analizle ilgili iki genel soru sorulacaktır. Sorular, öğrencinin sosyolojik/antropolojik tahayyül ve kavrama kapasitesini ve potansiyelini anlama ve değerlendirmeye yönelik olarak hazırlanacaktır.

Niyet mektubu yazarken dikkat edilmesi gerekenler:

Niyet mektubu ARAŞTIRMA ÖNERİSİ'yle karştırılmamalıdır. Niyet mektubunda kendinizi tanıtmanız, kişisel ve eğitim altyapınız hakkında bilgi vermeniz ve neden bölümümüzün yüksek lisans programına başvurduğunuzu açıklamanız gerekmektedir. İlgilendiğiniz konuları, bu konulara ilginizin nasıl geliştiğini sosyolojik bir bakış açısıyla yazabilirsiniz. İyi bir niyet mektubu, başvuru sahibini açık ve net bir şekilde anlatabilmeli ve başvuru komitesini, adayın sosyoloji yüksek lisans programına devam edebilmesi için gerekli yetkinliğe ve ilgiye sahip olduğuna ikna edebilmelidir.

Niyet mektubu tek aralıklı yazılmalı ve iki sayfayı geçmemelidir. 12 pt. Times New Roman font kullanma, marjinlerin 1 inç olması gibi diğer teknik şartlara da uyması gerekir. Bölüm öğretim üyeleri niyet mektubunun yazımında ya da konu seçiminde adaylara yardımcı olamayacaktır.

Lisans
Eğitimi
Lisansüstü
Eğitimi
HABER ve DUYURULAR